Archetyp MATKY lze považovat za ústřední aspekt ženského principu.

Můžeme říct, že je jedním z nejvíce milovaných i nenáviděných archetypů. S tímto archetypem se totiž nesetkávají jen ženy, ale také muži. Vlastně se s ním setkává každé dítě, je to první z archetypů , který po narození potkává. V tu chvíli dítě neprožívá svoji matku jako jen lidskou bytost, ale jako archetyp Velké Matky. Mocnou a všemohoucí bytost, na které je dítě zcela závislé.

Matka má vliv na dětskou duši. Dítě prožívá stav jednoty se svojí matkou a během postupného rozvoje se od tohoto archetypu začíná oddělovat a přestává vnímat svoji matku jen jako matku, ale také jako ženu.

Klasickými příklady archetypu Velké Matky jsou Isis, Demeter, Matka Boží, Kybelé a další. Jako všechny archetypy, je archetyp Matky ambivalentní. Tedy má jak „pozitivní“ tak i „negativní“ aspekty. Jako „pozitivní“ aspekty můžeme jmenovat ženskost, mateřskost, podporu, plodnost, potravu, lásku, laskavost, péči, pečování a nositelku života.

„Negativní“ vlastnosti archetypů Velké Matky jsou: všechno, co je tajné, skryté; smrt, nebezpečí; pohlcení; říše mrtvých; svádění; všechno otravující; děsící; neodvratné.

A je právě možné, že některé aspekty – ať už z těch pozitivních nebo negativních – jsou u nás potlačeny a čekají na přijetí. Nemusíme se už bát a potlačovat v sobě tento archetyp ze strachu, abychom nebyly příliš tvrdé nebo naopak měkké (rozmazlující matky. Málo nebo hodně pečující. Přijetím každé z nich se stavíme do své síly a celistvosti.

I když se nám ta či ona poloha matky nelíbí, možná právě pro to, že taková byla naše matka, přijměme i tuto část. Neznamená to, že se jí staneme, ale přestane nám „otravovat“ život. Přestane se nám pak tato potlačovaná poloha zrcadlit v jiných ženách a můžeme pak také přijmout i svoji matku, pokud právě tuto odmítanou polohu archetypu matky má.

Tak jaké matky jste? Zkuste je objevit v taneční meditaci.

Možná už tam na vás čeká ❤️

Informace o meditaci najdete TADY.